14. ja 15. juunil algusega kell 9.00 Dorpati konverentsikeskuses juba 13. korda toimuv rahvusvaheline teaduskonverents Geenifoorum 2013 kannab alampealkirja „Integreerides genoomikat ja meditsiini”. Interdistsiplinaarne konverents koondab Tartusse valdkonna juhtivad eksperdid Euroopast ja Põhja-Ameerikast, tutvustades uuemaid teadussaavutusi geneetikas, genoomikas ja biomeditsiinis ning kirjeldab nende praktikasse rakendamise võimalusi.
Personaalne tervishoid on nii maailmas kui ka Eestis hetkel aktuaalne teema, mis on pälvinud laia tähelepanu. Seetõttu keskendub ka tänavune Geenifoorum just erinevatele võimalustele ja näidetele maailmapraktikast, kus juba täna saab genoomika meditsiini aidata. „Juhtivates Põhja-Ameerika ning ka Euroopa haiglates kuulub geenimeditsiin juba mitmel pool igapäevapraktikasse ning pea igal nädalal ilmub raporteid, kus DNA-järjestusanalüüsi abil on leitud molekulaarne põhjus mõnele raskele haigusele. Haiguse mõistmine tähendab üldjuhul ka paremat ning efektiivsemat ravi,” ütles Geenifoorumi programmikomitee liige, TÜ EGV teadur Tõnu Esko.
Konverentsi põhiteemadeks ongi inimesegeneetika ja regeneratiivne meditsiin, neurogenoomika, farmakogenoomika ja statistiline geneetika. Peaesinejaks on tänavu Meynard Olson Washingtoni ülikoolist, kes on tuntud kui inimese genoomiprojekti üks idee algatajaid ning eestkõnelejaid. Oma ettekandes annab ta ülevaate, miks ja mil määral saab ning ka peab integreerima genoomiteadust igapäevameditsiiniga. Konverentsi teisedki esinejad, näiteks Urs Meyer, Matthias Schwab ning John Chambers, tutvustavad personaalsemat lähenemist nii farmakogeneetikas kui ka haigusriskide hindamisel. Inimeste vere metaboolsete parameetrite täpsem uurimine aitab selgitada, kuidas patsiendi organism vastab mõnele ravimile või haiguse varajasele staadiumile, et seeläbi paremini mõista nii ravimi lagundamise protsesse kui ka haiguse molekulaarseid põhjuseid.
Kahe päeva jooksul leiavad käsitlemist mitmedki muud teemad, nagu geneetilised riskiskoorid, genoomne turvalisus, riigipõhine genoomikaardistamine aga ka regeneratiivmeditsiini võimalikkus ning olulisus.
Konverentsi programmiga saab tutvuda kodulehel.
Lisainfo: Maris Väli-Täht, Geenifoorum 2013 peakorraldaja, tel: 566 21 301, e-post: maris [dot] vali-taht [ät] geenivaramu [dot] ee.