Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5276

Eesti õpilased tõid rahvusvaheliselt keemiaolümpiaadilt koju neli medalit

Pärast 29 aastat toimus rahvusvaheline keemiaolümpiaad taas Pariisis. Olümpiaadi ingliskeelne moto „Making science together“ viitas ühelt poolt sellele, et olümpiaadil lahendasid 80 riigi rohkem kui 300 õpilast ülesandeid üheskoos, ja teiselt poolt üldisele üleskutsele teha riikidevahelist teaduskoostööd.

Rahvusvaheline keemiaolümpiaad koosneb praktilisest ja teoreetilisest voorust. Praktilises voorus tuli õpilastel viie tunni jooksul lahendada kolm eksperimentaalset ülesannet. Kuna üha enam pööratakse tähelepanu keskkonnahoiule, oli olümpiaadi esimene praktiline töö uurida ühe oksüdeerimisreaktsiooni säästvamat alternatiivi.

Teoreetiline voor koosnes tänavu üheksast ülesandest. Mõlemad voorud toimusid Pierre-Gilles de Gennes’i keskkoolis, mis on saanud nime prantsuse füüsiku järgi, kes sai 1991. aastal Nobeli preemia oma polümeeriteemalise uurimistöö eest. Pierre-Gilles de Gennes’ile oli pühendatud ka üks teooriavooru ülesannetest, kus õpilased uurisid polümeere ja nende sünteesi.

Meie õpilastele meeldis enim molekulaarmasinate sünteesi ülesanne. See oli pühendatud Jean-Pierre Sauvage’ile, Sir James Fraser Stoddartile ja Bernard Lucas Feringale, kes said 2016. aastal Nobeli preemia molekulaarmasinate sünteesi eest. Eriliseks tegi selle ka asjaolu, et avatseremoonial tervitas Nobeli preemia laureaat Sauvage õpilasi isiklikult ja rääkis oma tööst. Lisaks pakuti õpilastele peamurdmiseks ülesanded butadieeni struktuuri kirjeldavate mudelite, vesiniku tootmise, hõbekloriidi, joodi avastamise ning inositoolide ja kohaliku tuimasti sünteesi kohta.

Tänavust olümpiaadi iseloomustab eri keemiaharude põimimine ja ülesannete väga huvitav ülesehitus. Näiteks üks ülesannetest sai alguse Louis Joseph Gay-Lussaci tsitaatidest, mis pärinesid tema keemialoengutest.

Olümpiaadi üldvõit läks Hiinasse. Meie õpilastest sai parimana 53. koha Tallinna Õismäe Vene Lütseumi 11. klassi õpilane Nikita Žoglo, kes pärjati hõbemedaliga. Hõbemedali pälvis ka Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassi õpilane Hanna-Riia Allas, kes oli üldises pingereas
85. kohal. Pronksikarva medali said kaela Andreas Simson Tallinna Reaalkooli 11. klassist ja Mikael Rinne Tallinna Tõnismäe Reaalkooli 12. klassist.

Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Tartu Ülikooli keemiaeriala doktorant Ida Rahu ning Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudi magistrant ja keemiadoktor Jörgen Metsik.

Võistluse kõrval pakkusid korraldajad ka kultuuriprogrammi: õpilased külastasid Louvre’i muuseumi, teaduskeskust La Cité des Sciences et de l’Industrie ning Versailles’ lossi ja selle imelisi aedasid, kus nad pidasid ka pikniku. Samuti imetleti bussiekskursioonil Pariisi kauneimaid vaateid ja tehti laevasõit Seine’i jõel.

Hoolimata Prantsusmaal valitsenud 40-kraadisest kuumusest nautisid nii õpilased kui ka juhendajad rahvusvahelist olümpiaadi väga. See oli ideaalne võimalus kohata samasuguste huvidega inimesi tervest maailmast.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Ida Rahu, Eesti keemiaolümpiaadi komisjoni esimees, 5811 7939, ida.rahu.001 [ät] gmail.com


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5276