29. juulist 2. augustini toimus Koreas Yonginis 17. rahvusvaheline lingvistikaolümpiaad. Võistlusest võtsid osa 36 riigi esindajad kokku 53 meeskonnaga. Õpilased võistlesid nii individuaalselt kui ka meeskonnas.
Eestit esindas võistkond, kuhu kuulusid Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi 10. klassi õpilane Roosmari Pihlak, Nõo Reaalgümnaasiumi 11. klassi õpilane Ove Üllar Viesemann ning Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassi õpilased Hant Mikit Kolk ja Anna Talas. Eesti õpilasi saatis meeskonna juhendajana Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse eriala üliõpilane Linda Freienthal.
Kuuetunnise individuaalvõistluse jooksul tuli osalejatel tuvastada Paapua Uus-Guineas kõneldava jonkomi keele ajavormide ja süntaksi reegleid ning Loode-Californias kõneldava juroki keele nimisõnakategooriaid ja värvisõnu. Samuti tuli õppida kirjutama keskpärsia sõnu 7.–10. sajandil kasutatud pahlavi raamatukirjas, uurida iseloomulikke nähtusi läänetaragani keele kahes murdes, mida kõneleb Indoneesia ligikaudu 7000 inimest, ning teha kindlaks nädalapäevade arv Kamerunis kõneldavas nooni keeles.
Kolmetunnise meeskonnavõistluse jooksul pidid osalejad seletama lahti iluvõimlemisvõistluse kohtunikekogu spetsiaalse sümbolisüsteemi, mille abil kohtunikud märgivad üles võimleja harjutused.
Tänavu võitis olümpiaadi individuaalvõistluse Ken Jiang Kanadast ja meeskonnavõistlusel sai esikoha Sloveenia meeskond. Individuaalarvestuses sai kolmanda koha ja pronksmedali treffnerist Hant Mikit Kolk ning auäramärkimise pälvis Nõo Reaalgümnaasiumi õpilane Ove Üllar Viesemann.
Meeskonna juhendaja Linda Freienthal jäi tulemuste ja võistlusega rahule. „Ülesanded olid üles ehitatud huvitavate keelenähtuste peale, mida oli noortel kindlasti põnev uurida,“ ütles ta.
Ülesannete eestikeelsed tõlked on huvilistele kättesaadavad veebis.
Lisaks võistlemisele külastasid osalejad Soulis asuvat Hanguli muuseumi ja Gyeongbokgungi paleed, laulsid õhtuti karaoket ja mängisid ingvistikateemalisi mänge.
Võistluse korraldas Korea võõrkeelte uuringute keskus ning üritust toetasid masintõlketeenus Papago, Hanguli Rahvusmuuseum, Korea lingvistikaolümpiaad, rahvusvaheline lingvistikaolümpiaad, uuringute keskus Semiosis ja Hankuki Ülikool.
Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.
Lisateave: Linda Freienthal, TÜ eesti ja soome-ugri keeleteaduse eriala üliõpilane ning Eesti meeskonna juhendaja, 5347 3122, linda.freienthal96 [ät] gmail.com