14. veebruari Äripäeva tööstusuudistes kirjutab ajakirjanik Raigo Neudorf täispuidust käsitöömööblit valmistavast Tartu ülikooli spin-off-ettevõttest Wesse Furniture, mis plaanib oma tootmise rajada.
Kahe ehitusinseneri – tehnoloogiainstituudi spetsialisti Margus Valge ja Andres Metsmägi poolt loodud Wesse Furniture OÜ on tasapisi arenedes tegutsenud umbes viis aastat. Ettevõtte näol on tegu Tartu ülikooli spin-off-firmaga, mis valmistab mööblit peamiselt tellimustööna.
„Kuna ülikooli eesmärk on, et siit kooruksid innovaatilised ettevõtted, siis on ka meie ettevõttega nii. Kuna olen juba üsna pikalt Tartu ülikoolis töötanud, siis tundus see olevat loogiline kulg,“ tutvustab Wesse Furniture üks omanikke Margus Valge firma sünnilugu.
Tema sõnul on ettevõtte senine arendamine toimunud põhitöö kõrvalt. Valge töötab Tartu ülikoolis energiatõhusa ehituse tuumiklaboris spetsialistina, lisaks on ta projektijuht ettevõttes Sense, mis tegeleb väga energiatõhusate hoonetega. Muide, Madrgus Valge oli läbi OÜ Sense ka Premia Foosi nõukogu liikme Kuldar Leisi passiivmaja projektijuht.
Wesse Furniture sünniloo juures mängib aga rolli hoopis Valge huvi tootedisaini ja huvitava mööbli vastu.
„Ma olen alati lugu pidanud tootedisainist ja üleüldse disaini valdkonnast. Samuti pean lugu huvitavast mööblist. Meie firma puhul olengi mina see, kes tooted disainib. Mulle meeldib loominguline töö. Alustasime ümarpalkmööblist ja tegime kõigepealt valmis mõned voodid nn põlve otsas. Peale seda hakkasime jõulisemalt tooteid arendama. Nüüd oleme välja jõudnud selleni, et teeme ka kööke ja teisi eritellimustooteid,“ selgitab Valge, kelle sõnul on ettevõtte tooted kaitstud üle-euroopalise tööstusdisaini patendiga.
Hetkel ostetakse kogu vajaminev tootmisteenus sisse. Kuigi Wessel isiklikku tootmispinda veel pole, on eesmärk see siiski rajada.
„Läinud sügisel me mõtlesime sellele hästi konkreetselt, et ehitame oma väikese tootmishoone valmis. Siis aga tulid muud tegevused vahele. Kuid eesmärk on see endiselt. Loodan, et paari aasta pärast võiks see teostatud olla,“ ütleb Valge.
Praeguste kalkulatsioonide kohaselt maksaks lihtsa, ca 150 m2 tootmishoone rajamine suurusjärgus 20 000 - 30 000 eurot. Oma tootmise rajamine tähendaks ühtlasi, et omanikud peaksid ettevõtte arendamisse varasemast rohkem panustama. Senised 5 aastat on Wesse tüürimine olnud omanike jaoks kõrvaltegevus, mille käigus on ettevõte arenenud küll aeglaselt, kuid stabiilselt.
Oma toodangu turustamisele pole Wesse seni väga suurt rõhku pannud. „Ma ütleks, et turundustegevus on üsna tagasihoidlik. Hetkel teeme ainult tellimuste peale ja hästi on töötanud suust-suhu turundus,“ märgib Valge. Siiski on Wesse toodangut võimalik soetada näiteks ühe Suurbritannias tegutseva internetipoe vahendusel.
„Läinud aasta lõpus kohtusime ühe eestlasega, kes elab Londonis. Ta oli meie tegevust juba aastaid jälginud ning tegeleb põhitöö kõrvalt ühe internetipoega, mis müüb Eesti mööblit. Nüüd on ka meie tooted seal esindatud,“ lisab Valge.
Kuigi veel on vara öelda, kuhu säärane koostöö viib, peab tema sõnul olema edasisteks arenguteks valmis. Ehk teisisõnu – kui Wesse kaup peaks osutuma nimetatud müügikanalis popiks, peab ettevõte olema valmis seniste mahtude kasvatamiseks.
„Siis muutub ka oma tootmishoone ehitamine reaalsemaks,“ märgib Valge. „Hetkel pole me tahtnud laenukohustust võtta ja tegutseme tasa-ja-targu põhimõttega. Eks turg ise paneb paika, kas oleme nõutud või mitte.“
Wesse Furniture peamiseks sihtrühmaks inimesed, kes peavad lugu eestimaisest täispuitmööblist, mis on sajaprotsendiliselt looduslikult viimistletud.
„Me peame lugu ka heast sisekliimast, et mööbliga ei toodaks tuppa kahjulikke ühendeid, mida pärast sisse hingatakse. Tootmisel kasutame eestimaist puitu ning meil on noor Eesti sepp, kes vajalikud tooted sepistab,“ selgitab Valge. Kuna toodang valmib käsitööna ja täispuidust, on ka toodete hinnad keskmisest kallimad.
„Õnneks oleme me oma toodete austajad leidnud, kelleks on väga suurel määral just naisterahvad,“ nendib Valge.