11. juunil algusega kell 14.00 peab TÜ teaduskool Tähe 4 õppehoone auditooriumis 160 olümpiaadi- ja kursuste hooaega kokkuvõtvat kollokviumit. 2013/2014. õppeaasta kujunes teaduskoolile menukaks – kokku osales erinevates vormides toimuvas õppetöös, olümpiaadide lõppvoorudes ja lahtistel võistlustel üle 3500 õpilase, seejuures kursustele registreerus 1804 õpilast.
„Traditsiooniliselt on kollokvium seotud teaduskooli sihtrühma, so vaimselt võimekate, loovate ja motiveeritud õpilaste arengu toetamise erinevate aspektidega,“ sõnas TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp.
Kollokviumi teemad on järgmised:
14:00 - Teaduskooli direktor Viire Sepp „Andekus digitaalajastul“
14:20 - Tartu erakooli direktor Urmo Uiboleht "Õppimisest ja tahvelarvutitest Tartu Erakoolis"
14:40 - TÜ koolifüüsika keskuse juhataja Kaido Reivelt "Mis on e-õpik?"
15:05 - Teaduskooli haridustehnoloog Ly Sõõrd „TÜ teaduskooli kursuste hetkeseis ja tulevikuvisioonid“
15:25 - Teaduskooli projektijuht Ene Örd „Ülevaade olümpiaadihooajast 2013/14 õa“
15:35 - Teaduskooli aasta kursuse teatavaks tegemine ja autasustamine
2013/2014. õppeaastal oli õpilastel võimalik leida oma huvidele vastav kursus 51 erineva kaugõppe- ja kahe auditoorse kursuse hulgast. Põhikooli õpilastele oli suunatud 11 ja gümnasistidele tervelt 40 kursust. Lisaks teaduskooli tavapärastele, valdavalt matemaatika ja loodus-, tehnika ja/või tehnoloogia valdkonna kursustele oli käesoleval õppeaastal esmakordselt võimalik õppida ka „Inimene ja religioon“, „Ajakirjanduslik uurimus I ja II“, „Ettevalmistus matemaatikaolümpiaadiks IV“, „Matemaatika õpikoda“, „Põhikooli füüsika õpikoda: eksperiment ja probleemülesanded“, „Multimeedia I, II ja III“, „ERMi giidikool gümnaasiumile“, „Torujupist raketini: sissejuhatus tehnoloogiateadustesse“ kursustel.
Kaugõppekursuste kõrval oli ligemale tuhatkonnal õpilasel võimalus osaleda ka koostöös Eesti füüsika seltsiga koolides läbiviidavas füüsika, keemia ja bioloogia eksperimentidel põhinevas õpikodade programmis. Tõendeid omistati õpikodades osalenud õpilastele ligemale 700.
Tunnistuse teaduskooli kursuse täismahus lõpetamise eest pälvis sel kevadel üle tuhande ühesaja õpilase. „Võttes arvesse kursuste raskusastet ja õpilastele väljaspool kooli avanevat tegevusvõimaluste paljusust, on rõõmustav, et nii paljudel noortel on tahet süvendatud enesetäiendamiseks,“ sõnas Sepp.
Juba mitmendat aastat pakub teaduskool õpilastele ja õpetajatele abi uurimistööde kirjutamisel ja juhendamisel. Aasta jooksul aidati leida üheksale õpilasele konsultant ülikoolist. Lisaks sellele oli paarikümnel õpilastel võimalus osaleda teaduse õpikoja töös, mis pakkus samuti aktiiv- ja kollektiivõppe meetodeid kasutades tuge uurimistööde kirjutamiseks.
Teaduskool on alates 2001. aastast koordineerinud Eesti olümpiaadide korraldamist ning on koostöös Tartu ülikooli teaduskondadega ka neist enamuse läbiviija. Sel õppeaastal koordineeris teaduskool 16 olümpiaadi lõppvooru, millel osales 854 õpilast 155 koolist. Käesolev aasta oli ühtlasi ka Eesti olümpiaadiliikumise 60. aastapäevaks. Selle tähistamiseks korraldas teaduskool 9. ja 10. jaanuaril rahvusvahelise konverentsi „Talendid tuleviku teenistuses III“, kus arutleti võimekate noorte arengu toetamise väljavaadete üle nii Eestis kui mujal.
Lisaks mitmevoorulise eelvalikuga olümpiaadidele on teaduskool pakkunud õpilastele oma võimete võrdlemise võimalust ka avatud osavõtuga reaalainete võistlustel. Lahtistest võistlustest matemaatikas, informaatikas, füüsikas, keemias ja astronoomias võttis osa 788 õpilast. Füüsikavõistlusel „Kajakas“ oli osalejaid 27 koolist 414. Õpilaste seas on ülipopulaarseks saanud matemaatikavõistlused „Känguru“ ja „Kuubik“. Kui „Kuubik“ (osalejaid 348) toimus voorusüsteemis ja pakkus nutikatele õpilastele peamurdmist ja võistluspõnevust terveks õppeaastaks, siis „Känguru“ tõi 17640 Eesti õpilast 377 koolist laua taha märtsi viimasel neljapäeval. Peale juba nimetatute on õpilaste seas teada-tuntud veel ka informaatikaviktoriin „Kobras“, matemaatikaviktoriin „Nuputa“, gümnasistidele mõeldud matemaatikavõistlus „Püramiid“ ning ka igal kuul täienev ja õpilastele põnevaid nuputamisülesandeid keemia-, füüsika- ja matemaatikavallast pakkuv „Nupuvere“.
Peale siseriiklike olümpiaadide ja võistluste korraldamise saadab teaduskool õpilasi ka rahvusvahelistele võistlustele. Meie õpilased on selleks aastaks juba kaheksal võistlusel käinud. Juulis-augustis ootab ees veel seitse mõõduvõtmist.
Teaduskool tänab kõiki oma õppejõude ja koostööpartnereid, kes aitasid kaasa õppeaasta õnnestumisele ning haridus- ja teadusministeeriumi, kes teaduskooli tegevust finantseerib.
Kollokviumi päevakavaga saab tutvuda ja üritusele registreeruda teaduskooli kodulehel.